fotbal - preliminarii C.M.

11.09.2013 09:43

Grupa A

Macedonia – Scoţia 1-2

(Kostovski '84 / Anya '60, Maloney 89)

Ţara Galilor – Serbia  0-3

(Filip Djordjevic '8, Aleksandar Kolarov '39, Markovic '55)

Clasament

1. Belgia            8      7      1      0      15-2  22

2. Croaţia           8      5      2      1      11-5  17

3. Serbia            8      2      2      4      10-10   8

4. Scoţia             9      2      2      5       4-12   8

5. Macedonia     8      2      1      5        6-10   7

6. Ţara Galilor   8      2      0      6       7-19   6

Etapa următoare: Croaţia – Belgia; Ţara Galilor – Macedonia (11 octombrie)

 

Grupa B

Armenia – Danemarca 0-1

(Daniel Agger '73 - pen)

Malta – Bulgaria 1-2

(Herrera E. '77 / Radoslav Dimitrov '9, Emil Gargorov '59)

Italia – Cehia 2-1

(Chiellini '51, Balotelli '54 / Libor Kozak '19)

Clasament

1. Italia             8      6      2      0      15- 5 20

2. Bulgaria        8      3      4      1     12- 6 13

3. Danemarca    8      3      3      2      9-10   12

4. Cehia             8      2      3      3       8- 8   9

5. Armenia         8      3      0      5      8-10   9

6. Malta             8      1      0      7       4-18  3

Etapa următoare: Armenia – Bulgaria, Danemarca – Italia, Malta - Cehia (11 octombrie)

 

Grupa C

Kazahstan – Suedia 0-1

(Ibrahimovic '1)

Insulele Feroe – Germania 0-3

(Per Mertesacker '23, Ozil '74, Muller '84)

Austria – Irlanda 1-0

(Alaba '84)

Clasament

1. Germania              8      6      1      0      28-7   22

2. Suedia                   8      5      2      1      14-8  17

3. Austria                  8      4      2      2      16-8  14

4. Irlanda                   8      3      2      3      13-13  11

5. Kazahstan             8      1      1      6       4-17    4

6. Insulele Feroe       8      0      0      8      3-25    0

Etapa următoare: Insulele Feroe – Kazahstan, Germania – Irlanda, Suedia - Austria (11 octombrie)

 

GRUPA D

România - Turcia 0-2

(Burak Yilmaz '22, Mevlut Erdino '95)

Andorra - Olanda 0-2

(Van Persie '50, '54)

Ungaria - Estonia 5-1

(Taijo Teniste '11 - autogol, Tamas Hajnal '21, Daniel Bode '41, Nemeth '70, Dzsudzsak '85 / Kink T. '48)

Clasament
1. Olanda    8 7 1 0 24- 4 22
2. Ungaria   8 4 2 2 18-12 14
3. Turcia      8 4 1 3 14- 7 13 
4. România  8 4 1 3 13-12 13
5. Estonia    8 2 1 5   6-16  7 
6. Andorra  8 0 0 8  0-24 0
Urmatoarele meciuri:

11 octombrie

Andorra - România;

Estonia - Turcia;

Olanda - Ungaria.

15 octombrie

Ungaria - Andorra;

România - Estonia;

Turcia - Olanda.

 

Grupa E

Norvegia - Elveţia  0-2

(Fabian Schär '12 şi '51)

Cipru – Slovenia 0-2

(Milivoje Novakovic ' 12, Ilicić '80)

Islanda – Albania 2-1

(Birkir Bjarnason '14, Sigthorsson '47 / Valdet Rama '9)

Clasament

1. Elveţia            8      5      3      0      14- 5   18

2. Islanda           8      4      1      3      14-14   13

3. Slovenia         8      4      0      4      10-10   12

4. Norvegia        8      3      2      3        8- 9    11

5. Albania           8      3      1      4       8- 9    10

6. Cipru              8      1      1      6        4-12    4

Etapa următoare: Albania – Elveţia, Islanda – Cipru, Slovenia – Norvegia (11 octombrie)

 

Grupa F

Rusia – Israel 3-1

(Vasili Berezutski '50, Alexander Kokorin '52, Denis Glushakov '74/ Eran Zahavi '90)

Luxemburg – Irlanda de Nord 3-2

(Aurelien Joachim '45, Bensi '68, Jaenisch '88 / Martin Paterson '14, McAuley '82)

Clasament

1. Rusia             8      6      0      2       15- 4   18

2. Portugalia      8      5      2      1       16- 8  17

3. Israel              7      3      2      2      16-11  11

4. Irlanda de N.   8      1      3      4       8-14   6

5. Luxemburg     8      1      3      3       7-19   6

6. Azerbaidjan    7      0      4      3       3-9    4

Etapa următoare: Azerbaijan – Irlanda de Nord, Luxemburg – Rusia, Portugalia – Israel (11 octombrie)

 

Grupa G

Lituania – Liechtenstein 2-0

(Matulevicius '27, Kijanskas '40)

Slovacia – Bosnia 1-2

(Marek Hamsik '42 / Bicakcić '70, Hajrović '78)

Grecia – Letonia 1-0

(Salpingidis '58)

Clasament

1. Bosnia           8      6      1      0      25-5 19

2. Grecia           8      6      1      1        9-4   19

3. Slovacia        8      3      3      2        9-7   12

4. Letonia          8      2      1      5        8-16 7

5. Lituania         8      2      2      4      7-10   8

6. Liechtenstein 8      0      2      6      3-19 2

Etapa următoare: Bosnia – Liechtenstein, Grecia – Slovacia, Lituania – Letonia (11 octombrie)

 

Grupa H

Ucraina – Anglia 0-0

San Marino – Polonia 1-5

(Alessandro Della Valle '22 / Piotr Zielinski '10, Jakub Blaszczykowski '23, Waldemar Sobota '34, Zielinsky '66, Mierzejewski '72)

Clasament

1. Anglia             8      4      4      0      25-3 16

2. Ucraina           8      4      3      1      19-4 15

3. Muntenegru    8      4      3      1      15-8 15

4. Polonia            8      3      4      1      18-9 13

5. Moldova           8      1      2      5      4-15 5

6. San Marino      8      0      0      8       1-43  0

Etapa următoare: Anglia – Muntenegru, Moldova – San Marino, Ucraina – Polonia (11 octombrie)

 

Grupa I

Georgia – Finlanda 0-1

(Roman Eremenko '74 - pen)

Belarus – Franţa 2-4

(Filipenko '32, Kalachev '58/ Ribery '47, 64, Nasri '70, Pogba '73)

 Clasament

1. Spania     6      4      2      0      19-2   14

2. Franţa     7      4      2      1      12-6   14

3. Finlanda  7      2      3      2       5-6    9

4. Georgia   7      1      2      4       3-8    5

5. Belarus    7      1      1      5      6-14   4

Etapa următoare: Spania – Belarus (11 octombrie).