JOCURILE OLIMPICE DE IARNA - SOCHI 2014

 

Sambata – 8 februarie

Biatlon Masculin 10 km Sprint

1.Ole Einar Bjorndalen (NOR) – 24.33.5

2.Dominik Landertinger (AUT) – 24.34.8

3.Jaroslav Soukup (CZE) – 24.39.2

 

Schi Fond - Feminin 15 km Pursuit (7.5 Classical + 7.5 Freestyle)

1.Marit Bjoergen (NOR) – 38.33.6

2.Charllotte Kalla 9 SWE0 – 38.35.4

3.Heidi Weng (NOR) – 38.46.8

 

Snowboarding – Masculin Slopestyle

1.Sage Kotsenburg (USA)

2.Staale Sandbech (NOR)

3.Mark McMorris (CAN)

 

Patinaj viteza - Men's 5000 m

1.Sven Kramer (NED)

2.Jan Blokhuijsen (NED)

3.Jorrit Bergsma (NED)

 

Freestyle Skiing -  Feminin

1.J Dufour Lapointe (CAN)

2.C Dufour Lapointe (CAN)

3.Hannah Kearney (USA)

 

 

Duminica, 9 februarie

Coborare – masculin

1.Mathias Mayer (AUT) – 2.06.23

2.Christof Innerhofer (ITA) – 2.06.29

3.Kjetil Jansrud (NOR) – 2.06.33

 

Biatlon – sprint 7,5 km feminin

1.Anastasiya Kuzmina (SVK) – 21.06.8

2.Olga Vilukhina (RUS) – 21.27.6

3.Vita Semerenko (UKR) – 21.28.5

 

Schi fond – masculin 30 km urmarire (15 km  clasic + 15 km liber)

1.Dario Cologna (ELV) – 1.08.15.4

2.Marcus Hellner (SWE) – 1.08.15.8

3.Martin Johnsrud Sundby (NOR) – 1.08.16.8

 

Patinaj artistic – echipe

1.Rusia

2.Canada

3.USA

 

Sanie – masculin

1.Felix Loch (GER) – 3.27.526

2.Albert Demchenko (RUS) – 3.28.002

3.Armin Zoeggeler (ITA) – 3.28.797

 

Sarituri cu schiurile

1.Kamil Stoch (POL) – 278

2.Peter Prevc (SLO) – 265,3

3.Anders Bardal (NOR) – 264,1

 

Snowboard – feminin

1.Jamie Anderson (USA)

2.Enni Rukajarvi (FIN)

3.Jenni Jones (GBR)

 

Patinaj viteza – 3000m feminin

1.Irene Wust (NED) – 4.00.34

2.Martina Sablikova (CZE) – 4,01.95

3.Olga Graf (RUS) – 4.03.47.

 

 

 

Luni 10 februarie

Supercombinata – feminin

1.Maria Hoefl-Riesch(GER) – 2.34.62

2.Nicole Hosp (AUT) – 2.35.02

3.Julia Mancuso (USA) – 2.35.15

 

Short track – Masculin 1500m

1.Charles Hamelin (CAN) – 2.14.985

2.Tianyu Han (CHN) – 2.15.055

3.Victor An (RUS) – 2.15.062

 

Biatlon – pursuit 12,5 masculin

1.Martin Fourcade (FRA) – 33.48..6

2.Ondrej Moravec (CZE) – 34.02.7

3.Jean Guillaume Beatrix (FRA) – 34.12.8

 

Patinaj viteza – 500 m masculin

1.Michel Mulder (NED) – 1.09.312

2.Jan Smeekens (NED) – 1.09.324

3.Ronald Mulder (NED) – 1.09.46

 

Freestyle Skiing – Masculin Moguls

1.Alex Bilodeau (CAN) – 26.31

2.Mikael Kingsbury (CAN) – 24.71

3.Alexandr Smyshlyaev (RUS) – 24.34.

 

 

 

Marti 11 februarie

Biatlon – feminin 10 km pursuit

1.Darya Domracheva (BLR) – 29.30.7

2.Tora Berger (NOR) – 30.08.3

3.Teja Gregorin (SLO) – 30.12.7

 

Schi fond – Masculin, Sprint individual

1.Ola Vigen Hattestad (NOR) – 3.38.39

2.Teodor Peterson (SWE) – 3.39.61

3.Emil Joensson 9SWE) – 3.58.13

 

Schi fond – Feminin  Sprint individual clasic

1.Maiken Caspersen Falla (NOR) – 2.35.49

2.Ingvild Flugstad Oestberg (NOR) – 2.35.87

3.Vesna Fabjan (SLO) – 2.35.89

 

Freestyle Skiing – feminin slopestyle

1.Dara Howell (CAN) – 94,2

2.Devin Logan (USA) – 85,4

3.Kim Lamarre (CAN) – 85

 

Sanie – feminin

1.Natalie Geisenberger (GER) – 3.19.768

2.Tatjana Huefner (GER) – 3.20.907

3.Erin Hamlin (USA) – 3.21.146

 

Sarituri cu schiurile – Feminin – Trambulina normala

1.Carina Vogt (GER) – 247,4

2.Daniela Irasko Stolz (AUT) – 246,2

3.Coline Mattel (FRA) – 245,2

 

Snowboarding – Masculin halfpipe

1.I Podladtchikov (SWI)

2.Ayumu Hirano (JPN)

3.Taku Hiraoka (JPN)

 

Patinaj Viteza – feminin 500 m

1.Sang Hwa Lee (KOR) – 1.14.7

2.Olga Fatkulina (RUS) – 1.15.06

3.Margot Boer (NED) – 1.15.48

 

 

 

Miercuri 12 februarie

Ski Alpin – feminin Coborare

1.Tina Maze (SLO) – 1.41.57

2.Dominique Gisin (SUI) – 1.41.57

3.Lara Gut (SUI) – 1.41.67

 

Patinaj artistic – Perechi

1.Tatiana Volosozhar/Maxim Trankov (RUS) – 236,86

2.Fedor Klimov/Ksenia Stolbova (RUS) – 218,68

3.Aliona Stolbova/Robin Szolkowy (GER) – 215,78

 

Sanie – dublu

1.Tobias Arlt/Tobias Wendl (GER) – 1.38.933

2.Andreas Linger/Wolfgang Linger (AUT) – 1.39.455

3.Andris Sics/Juris Sics (LAT) – 1.39.790

 

Combinata nordica – Trambulina Normala / 10 km fond

1.Eric Frenzel (GER) – 23.50.2

2.Akito Watabe (JPN) – 23.54.4

3.Magnus Krog (NOR) – 23.58.3

 

Snowboarding  - feminin

1.Kaitlyn Farrington (USA)

2.Torah Bright (AUS)

3.Kelly Clark (USA)

 

Patinaj viteza – masculin 1000 m

1.Stefan Groothuis (NED) – 1.08.39

2.Denny Morrison (CAN) – 1.08.43

3.Michel Mulder (NED) – 1.08.74

 

 

 

Joi, 13 februarie

Biatlon – masculin 20 km individual

1.Martin Fourcade (FRA) – 49.31.7

2.Erik Lesser (GER) – 49.43.9

3.Evgeniy Garanichev (RUS) – 50.06.2

 

Schi fond – feminin 10 km liber

1.Justina Kovalczyk (POL) – 28.17.8

2.Charlotte Kalla (SWE) – 28.36.2

3.Therese Johaug (NOR) – 28.46.1

 

Freestyle Skiing – masculin

1.Joss Christensen (USA) – 95.8

2.Gus Kenworthy (USA) – 93.6

3.Nicholas Goepper (USA) – 92.4

 

Sanie – echipe

1.Germania – 2.45.649

2.Rusia – 2.46.679

3.Letonia – 2.47.295

 

Short track – feminin 500 m

1.Jianrou Li (CHN) – 45.263

2.Arianna Fontana (ITA) – 51.250

3.Seung-Hi Park (KOR) – 54.207

 

Patinaj viteza – feminin 1000 m

1.Hong Zhang (CHN) – 1.14.02

2.Ireen Wust (NED) – 1.14.69

3.Margot Boer (NED) – 1.14.90

 

 

 

 

Vineri, 14 februarie

Schi alpin – supercombinata masculin

1.Sandro Viletta (SUI) – 2.45.20

2.Ivica Kostelic (CRO) – 2.45.54

3.Christof Innerhofer (ITA) – 2.45.67

 

Biatlon – 15 km individual – Feminin

1.Darya Domracheva (BLR) – 43.19.6

2.Selina Gasparin (SUI) – 44.35.3

3.Nadezhda Skardino (BLR) – 44.57.8

 

Patinaj artistic – Masculin

1.Yuzuru Hanyu (JPN) – 280.09

2.Patrick Chan (CAN) – 275.62

3.Denis Ten (KAZ) – 255.1

 

Skeleton – Feminin

1.Elizaneth Yarnold (GBR) – 3.52.89

2.Noelle Pikus Pace (USA) – 3.53.86

3.Elena Nikitina (RUS) – 3.54.30

 

Freestyle Skiing – Feminin Aerial

1.Alla Tsuper (BLR) – 98.01

2.Mengtao Xu (CHN) – 83.5

3.Lydia Lassila (AUS) – 72.12

 

 

Sambata, 15 ianuarie

Schi alpin – Super G – Feminin

1.Anna Fenninger (AUT) – 1.25.52

2.Maria Hoefgl-Riesch (GER) – 1.26.07

3.Nicole Hosp (SUI) – 1.26.18

 

Schi Fond – Stafeta feminina 4 x 5 km

1.Suedia – 53.02.7

2.Finlanda – 53.03.2

3.Germania – 53.03.6

 

Short track – Feminin 1500 m

1.Yang Zhou (CHN) – 2.19.140

2.Suk Hee Shim (KOR) – 2.19.239

3.Arianna Fontana (ITA) – 2.19.416

 

Masculin – 1000 m

1. Victor An (RUS) – 1.25.325

2.Vladimir Grigorev (RUS) – 1.25.399

3.Sjinkie Kneght (NED) – 1.25.611

 

Skeleton – masculin

1.Alexander Tretiakov (RUS) – 3.44.29

2.MartinS Dukurs (LAT) – 3.45.10

3.Matthew Antoine (USA) – 3.47.26

 

Sarituri cu schiurile

1.Kamil Stoch (POL) – 278,7

2.Noriaki Kasai (JPN) 277,4

3.Peter Prevc (SLO) – 274,8

 

Patinaj viteza – Masculin 1500 m

1.Zbigniew Brodka 9POL) – 1.45.006

2.Koen Verweij (NED) – 1.45.009

3.Danny Morrison (CAN) – 1.45.22

 

 

 

Duminica, 16 februarie

Patinaj viteza – 1500 m – feminin

1.Jorien Ter Mors (NED) – 1.53.51

2.Ireen Wust (NED) – 1.54.09

3.Lotte van Beek (NED) – 1.54.54

 

Schi fond – stafeta 4x10 km masculin

1. Suedia – 1.28.42

2.Rusia – 1.29.09

3.Franta – 1.29.13

 

Snowboard – feminin

1.Eva Samkova (CZE)

2.Dominique Maltais (CAN)

3.Chloe Tresqeuch (FRA)

 

Schi alpin – Super G - masculin

1.Kjetil Jansrud (NOR) – 1.18.14

2.Andrew Weibrecht (USA) – 1.18.44

3.Jan Hudec (CAN) – 1.18.67

 

 

Luni, 17 februarie

BOB – masculin dublu

1.Rusia – 3.45.39

2.Elvetia – 3.46.05

3.USA – 3.46.27

 

Freestyle – masculin

1.Anton Kushnir (BLR) – 134.5

2.David Morris (AUS) – 110.41

3.Zongyang Jia (CHN) – 95.06

Patinaj artistic – dans

1.Meryl Davis/Charlie Whitw (USA) – 195.52

Tessa Virtue/Scott Moir (CAN) – 190.99

3Elena Ilinykh/Nikita Katsalapov (RUS) – 183.48

 

Biatlon – feminin – 12,5 km start in masa

1.Darya Domracheva (BLR) – 35.25.6

2.Gabriela Soukalova (CZE) – 35.46.8

3.Tiril Eckhoff (NOR) – 35.52.9

 

Sarituri cu schiurile – echipe

1.Polonia – 522.6

2.Japonia – 517.4

3.Slovenia – 507.4

 

 

 

Marti, 18 februarie

Snowboarding – masculin

1.Pierre Vaultier (FRA)

2.Nikolay Olyunin (RUS)

3.Alex Deibold (USA)

 

Slalom urias – feminin

1.Tina Maze (SLO) – 2.36.87

2.Anna Fenninger (AUT) – 2.36.94

3.Viktoria Rebensburg (GER) – 2.37.14

 

Biatlon – masculin 15 km start in masa

1.Emil Hegle Svensen (NOR) – 42.29.1

2.Martin Fourcade (FRA) – 42.29.1

3.Ondrej Moravec (CZE) – 42.42.9

 

Shorttrack – feminin stafeta 3000 m

1.Koreea – 4.09.498

2.Canada – 4.10.641

3.Italia – 4.14.014

 

Combinata nordica – masculin individual

1.Joergen Graabak (NOR) – 23.27.5

2.Magnus Hovdal Moan (NOR) – 23.28.1

3.Fabian Riessle (GER) – 23.29.1

 

Patinaj viteza – masculin 10000m

1.Jorrit Bergsma (NED) – 12.44.45 – record olimpic

2.Sven Kramer (NED) – 12.49.02

3.Bob de Jong (NED) – 13.07.19

 

Freestyle – masculin

1.David Wise (USA) – 92

2.Mike Riddle (CAN) – 90.6

3.Kevin Rolland (FRA) – 88.6

 

 

Miercuri 19 februarie

Schi alpin – slalom urias – masculin

1.Ted Ligety (USA) – 2.45.29

2.Steve Missillier (FRA) – 2.45.77

3.Alexis Pinturault (FRA) – 2.45.93

 

Biatlon – stafeta mixta

1.Norvegia 1.09.17

2.Cehia 1.09.49.6

3.Italia 1.10.15.2

 

Snowboarding - Slalom Paralel feminin

1.Patrizia Kummer (SUI)

2.Tomoka Takeuchi (JPN)

3.Alena Zavarzina (RUS)

 

Snowboarding - Slalom Paralel masculin

1.Vic Wild (RUS)

2.Nevin Galmarini (SUI)

3.Zan Kosir (SLO)

 

Schi fond – feminin echipe

1.Norvegia – 16.04.05

2.Finlanda – 16.13.14

3.Suedia – 16.23.82

 

Schi fond – masculin echipe

1.Finlanda – 23.14.89

2.Rusia – 23.15.86

3.Suedia – 23.30.01

 

Patinaj viteza – 5000 m feminin

1.Martina Sablikova (CZE) – 6.51.54

2.Irene Wust (NED) – 6.54.28

3.Carien Kleibeuker (NED) – 6.55.66

 

Bob – feminin

1.Kaillie Humpries/Heather Moyse (CAN) – 3.50.61

2.Elana Meyers/Lauryn Williams (USA) – 3.50.71

3.Aia Evans/ Jamie Greubel (USA) – 3.51.61

 

Joi, 20 februarie

Freestyle skiing – feminin

1.Maddie Bowman (USA)

2.Marie Martinod (FRA)

3.Ayana Onozuka (JPN)

 

Frestyle  - masculin cross

1.Jean Frederic Chapuis (FRA)

2.Amaud Bovolenta (FRA)

3.Jonathan Midol (FRA)

 

Curling

1.Canada

2.Suedia

3.Elvetia

 

Combinata nordica – echipe 4x5 km

1.Norvegia – 47.13.5

2.Germania – 47.13.8

3.Austria – 47.16

 

Patinaj artistic – feminin

1.Adelina Sotnikova (RUS) – 224.59

2.Yuna Kim (KOR) – 219.11

3.Carolina Kostner (ITA) – 216.73

 

Hochei feminin

Finala: Canada – USA 3-2

Finala mica: Elvetia – Suedia 4-3

 

 

Vineri, 21 februarie

Freestyle skiing – feminin

1.Marielle Thompson (CAN)

2.Kelsey Serwa (CAN)

3.Anna Holmlund (SWE)

 

Biatlon – feminin stafeta 4x6 km

1.Ucraina – 1.10.02

2.Rusia – 1.10.28

3.Norvegia – 1.10.40

 

Schi alpin – slalom feminin

1.Mikaela Shiffrinn (USA) – 1.44.54

2.Marlies Schild (AUT) – 1.45.07

3.Kathrin Zettel (AUT) – 1.45.35

 

Short track – masculin 500 m

1.Victor An (RUS) – 41.312

2.Daijin Wu (CHN) – 41.516

3.Charle Coumoyer (CAN) – 41.617

 

Short track – Feminin 1000 m

1.Seung-Hi Park (KOR) – 1.30.761

2.Kexin Fan (CHN) – 1.30.811

3.Suk Hee Shim (KOR) – 1.31.027

 

Short track – 5000 m stafeta masculin

1.Rusia – 6.42.100

2.USA – 6.42.371

3.China – 6.48.341

 

Curling  - masculin

1.Canada

2.Marea Britanie

3.Suedia

 

 

Sambata, 22 februarie

Schi alpin – slalom masculin

1.Mario Matt (AUT) – 1.41.84

2.Marcel Hirscher (AUT) – 1.42.12

3.Henrik Kristoffersen (NOR) – 1.42.67

 

 

Patinaj viteza – echipe feminin

1.Olanda

2.Polonia

3.Rusia

 

Patinaj viteza – echipe masculin

1.Olanda

2.Korea

3.Polonia

 

 

Biatlon – stafeta masculin 4x7,5 km

1.Rusia

2.Germania

3.Austria

 

Snowboarding – slalom paralel – masculin

1.Vic Wild (RUS)

2.Zan Kosir (SLO)

3.Benjamin Karl (AUT)

 

Snowboarding – slalom paralel – feminin

1.Julia Dujmovits (AUT)

2.Anke Karsten (GER)

3.Amelie Kober (GER)

 

Schi fond – feminin 30 km start in masa

1.Marit Bjoergen (NOR) – 1.11.05

2.Therese Juhaug (NOR) – 1.11.07

3.Kristin Stoermer Steira (NOR) – 1.11.28

 

 

Duminica, 23 februarie

Schi fond – 50 km masculin

1.Alexander Legkov (RUS) – 1.46.55.2

2.Maxim Vylegzhanin (RUS) – 1.46.55.9

3.Ilia Chemousov (RUS) – 1.46.56

 

Bob – 4 – masculin

1.Rusia – 3.40.60

2.Letonia – 3.40.69

3.Statele Unite – 3.40.99

 

Hochei pe gheata

1.Canada

2.Suedia

3.Finlanda

Finala mica: USA – Finlanda 0-5

Finala mare: Suedia – Canada 0-3