fotbal - preliminarii C.M.

Grupa D

România - Ungaria 3-0

Au marcat: Marica '2, Pintilii '31, Tănase '88

Turcia - Andorra 5-0

Au marcat: Umut Bulut '35, '39, '68, Burak Yilmaz '64, Arda Turan '90+4

Estonia - Olanda 2-2

Au marcat: Vassiljev '18, '57 / Robben '2, Van Persie '90+4 (penalti)

Clasament:

1. Olanda      7 6 1 0 22-4 19;

2. România 7 4 1 2 13-10 13;

3. Ungaria    7 3 2 2 13-11 11;

4. Turcia       7 3 1 3 12-7 10;

5. Estonia      7 2 1 4 5-11 7;

6. Andorra    7 0 0 7 0-22 0.

Urmatoarele meciuri:

Marţi, 10 septembrie

România - Turcia, ora 21,00;

Andorra - Olanda, ora 21.30;

Ungaria - Estonia, ora 21.30.

11 octombrie

Andorra - România;

Estonia - Turcia;

Olanda - Ungaria.

15 octombrie

Ungaria - Andorra;

România - Estonia;

Turcia - Olanda.

 

 Grupa A

Macedonia - Ţara Galilor 2-1

Au marcat: Tričkovski '21, Trajkovski '80 / Ramsey '39 (penalti)

Serbia - Croaţia 1-1

Au marcat: Mitrović '66 / Mandžukić '53

Scoţia - Belgia 0-2

Au marcat: Defour '38, Mirallas '89

Clasament

1. Belgia            8      7      1      0      15-2  22

2. Croaţia           8      5      2      1      11-5  17

3. Serbia            8      2      2      4      10-10   8

4. Macedonia     7      2      1      4         5-8   7

5. Ţara Galilor   7      2      0      5       7-16   6

6. Scoţia             8      1      2      5       4-11   5

Următoarele partide (marţi, 10 septembrie): Ţara Galilor - Serbia, Macedonia - Scoţia.

 

Grupa B

Cehia - Armenia 1-2

Au marcat: Rosický '70 / Mkrtchyan '31, Ghazaryan '90+2

Malta - Danemarca 1-2

Au marcat: Failla '38 / Andreasen '2, R. Camilleri '52 (autogol)

Italia - Bulgaria 1-0

A marcat: Gilardino '38

Clasament

1. Italia             7      5      2      0      13-4 17

2. Bulgaria        7      2      4      1     11-5 10

3. Cehia             7      2      3      2      7-6   9

4. Armenia         7      3      0      4      8-9   9

5. Danemarca    7      2      3      2      8-10   9

6. Malta             7      1      0      6      3-16  3

Următoarele partide (marţi, 10 septembrie): Armenia - Danemarca, Italia - Cehia, Malta - Bulgaria.

 

Grupa C

Kazahstan - Insulele Feroe 2-1

Au marcat: Zhumaskaliev '50 (penalti), Finonchenko '64 / Benjaminsen '23

Germania - Austria 3-0

Au marcat: Klose '33, Kroos '51, T. Müller '88

Irlanda - Suedia 1-2

Au marcat: Keane '21 / Elmander '33, A. Svensson '57

Clasament

1. Germania              7      6      1      0      25-7   19

2. Suedia                    7      4      2      1      13-8  14

3. Austria                   7      3      2      2      15-8  11

4. Irlanda                   7      3      2      2      13-12  11

5. Kazahstan              7      1      1      5       4-16    4

6. Insulele Feroe         7      0      0      7      3-22    0

Următoarele partide (marţi, 10 septembrie): Kazahstan - Suedia, Insulele Feroe - Germania, Austria - Irlanda.

 

 

Grupa E

Norvegia - Cipru 2-0

Au marcat: Elyounoussi '43, King '66

Slovenia - Albania 1-0

A marcat: Kampl '19

Elveţia - Islanda 4-4

Au marcat: Lichtsteiner '15, '30, Schär '27, Dzemaili '54 (penalti) / Gudmundsson '3, '68, '90+1, Sigthórsson '56

Clasament

1. Elveţia            7      4      3      0      12-5   15

2. Norvegia         7      3      2      2      8-7    11

3.Albania           7      3      1      3      7-7    10

4. Islanda           7      3      1      3      12-13   10

5. Slovenia         7      3      0      4      8-10   9

6. Cipru              7      1      1      5      4-10   4

Următoarele partide (marţi, 10 septembrie): Norvegia - Elveţia, Islanda - Albania, Cipru - Slovenia.

 

 

Grupa F

Rusia - Luxemburg 4-1

Au marcat: Kokorin '1, '36, Kerjakov '60, Samedov '90+3 / Joachim '90

Irlanda de Nord - Portugalia 2-4

Au marcat: McAuley '36, Ward '52 / Bruno Alves '21, Ronaldo '68, '77, '83

Clasament

1. Portugalia      8      5      2      1      16-8 17

2. Rusia             7      5      0      2      12-3   15

3. Israel              6      3      2      1      15-8  11

4. Irlanda de N.   7      1      3      3      6-11   6

5. Azerbaidjan    7      0      4      3      3-9    4

6. Luxemburg     7      0      3      3      4-17 3

Următoarele partide (marţi, 10 septembrie): Rusia - Israel, Luxemburg - Irlanda de Nord.

 

Grupa G

Letonia - Lituania 2-1

Au marcat: Bulvitis '20, Zjuzins '42 / Matulevičius '44

Bosnia-Herţegovina - Slovacia 0-1

A marcat: Pečovský '77

Liechtenstein - Grecia 0-1

A marcat: Mitroglou '72

Clasament

1. Bosnia         7      5      1      0      23-4 16

2. Grecia          7      5      1      1      8-4   16

3. Slovacia        7     3      3      1      8-5   12

4. Letonia          7      2      1      4      8-15 7

5. Lituania         7      1      2      4      5-10   5

6. Liechtenstein 7      0      2      5      3-17 2

Următoarele partide (marţi, 10 septembrie): Lituania - Liechtenstein, Slovacia - Bosnia-Herţegovina, Grecia - Letonia.

 

 

Grupa H

Ucraina - San Marino 9-0

Au marcat: Devic '11, Selezniov '26, Edmar '32, Khacheridi '45+1, '54, Konoplianka '50, Bezus '63, Fedetski '74, Rakiţki '90+4

Polonia - Muntenegru 1-1

Au marcat: Lewandowski '16 / Damjanović '12

Anglia - Republica Moldova 4-0

Au marcat: Gerrard '12, Lambert '27, Welbeck '45+1, '51

Clasament

1. Anglia             7      4      3      0      25-3 15

2. Muntenegru    8      4      3      1      15-8 15

3. Ucraina            7      4      2      1      19-4 14

4. Polonia            7      2      4      1      13-8 10

5. Moldova           8      1      2      5      4-15 5

6. San Marino      7      0      0      7      0-38 0

Următoarele partide (marţi, 10 septembrie): Ucraina - Anglia, San Marino - Polonia.

 

Grupa I

Georgia - Franţa 0-0

Finlanda - Spania 0-2

Au marcat: Jordi Alba '19, Negredo '86.

Clasament

1. Spania    6      4      2      0      19-2   14

2. Franţa     6      3      2      1      8-4   11

3. Finlanda  6      1      3      2      4-6   6

4. Georgia   6      1      2      3      3-7   5

5. Belarus    6      1      1      4      4-10 4

Următoarele partide (marţi, 10 septembrie): Georgia - Finlanda, Belarus - Franţa.